-8.2 C
Skopje
Tuesday, January 25, 2022

Овие луѓе не смеат да јадат моркови

Најчитани вести

Руската докторка Олга Корабљева за Спутник откри од што боледуваат луѓето кои не смеат да јадат моркови.

Според неа, морковите се корисни за кожата, кардио-васкуларниот систем, за диети чија цел е намалување на телесната маса, но штетни се за луѓето со болести на црниот дроб.

„Во случај органот да не е здрав, не може да го разложи каротинот. Моркови не би требало да јадат и луѓе кои страдаат од чир на желудник или црева, како и оние кои имаат воспаление на ѕидовите на тенкото црево“, вели докторката.

Нејзин совет е во текот на избор на моркови да внимавате да не бидат меки и рапави, ниту да имаат пукнатини.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com