18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

ОВИЕ ЗБОРОВИ ГО ДОБИЛЕ СВОЕТО ИМЕ ПО ЛУЃЕ! ЕДНО од нив посебно ќе ве изненади!

Најчитани вести

Подолу ви претсавуваме интересен текст за тоа кои зборови ги добиле своите имиња по луѓе. Ние веруваме дека можеби сте чуле за некои зборови или луѓе, но за некои сигурно не.

Еве за оние кои сè уште не знаат како настанале и од кога потекнуваат тие зборови, можност да дознаат и да научат нешто ново, и секако да се забавуваат.

Бојкот

Чарлс Бојкот не беше многу популарен во Ирска за време на 1880-тите. Кога мораше да ја напушти армијата поради болест, тој започна да работи како агент за еден сопственик на земјиште во округот Мајо. Проблемите на Чарлс Бојкот започнаа во 1879 година, кога економската криза предизвика пад на ирското земјоделство, кое постојано се закануваше со глад. Ирските селани тогаш се организирале и започнале да бараат помали кирии.

Тие, предводени од поборниците на ирската самоуправа Чарлс Стјуарт Парнел и Мајкл Давит, ја формираа Ирската аграрна лига и во 1880 година му рекоа на Бојкот дека мора да ја намалат закупнината за 25 проценти.

Бојкот одби да ја намали киријата, но не очекуваше дека оваа одлука ќе го чини сè што создал претходните години. Филијала на Аграрната лига во округот Мајо побара работниците на Бојкот да престанат да работат и да започнат кампања за изолација на Чарлс Бојкот од локалната заедница.

Никотин

Кога францускиот дипломат и научник Џан Никот се вратил во Париз во 1561 година од неговата служба во Лисабон, каде што бил амбасадор, тој со себе зел растение кое создава зависност, кое беше откриено во Новиот свет. Никој не го сретна ова растение во Лисабон, каде што се претвори во прашок, беше шмркан и служеше како лек против сè, дури и против ракот. Откако демонстрираше пред кралицата Кетрин де Медичи како да се користи прав што може да ѝ послужи како лек на нејзините главоболки, шмркањето тутун стана популарно во Париз. Во 1753 година, шведскиот натуралист Карл фон Лине ѝ дал на една сорта тутун име Никотиана, делумно од страна на француски дипломат, а активната состојка на ова растение, која за прв пат била изолирана во 1828 година, била именувана како никотин.

Мазохизам

Леополд фон Сахер-Масох бил австриски писател на историски романи и романи со теми од алтернативна сексологија. Неговото најзначајно дело е Венера во крзно, објавено во 1870 година. Во романот, таа опишува сексуални фантазии и фетиши, поврзани со жени кои се доминантни и кои носат крзно.

Подоцна, тој ги разработи своите фантазии со своите љубовнички и сопруги. На 9 декември 1869 година, Масох и неговата љубовница баронесата Фани Пистор потпишаа договор според кој тој ќе биде нејзин сексуален роб шест месеци, под услов Баронесата да носи крзно што почесто.

Во 1886 година, австрискиот психијатар Ричард фон Крафт-Ебинг го измисли терминот „мазохизам“ за да го опише извлекувањето на сексуалното задоволство од физичката болка и понижувањето.

Силуета

Силуетата, првично црн портрет на бела позадина, е уметничка форма која беше популарна во 18 и 19 век, а своето име му го должи на францускиот министер за финансии, Етјен де Силуета. Во време кога Франција ја погоди кризата поради Седумгодишната војна, францускиот крал Луј XI ја ангажираше Силуета да се грижи за државните финансии. Мандатот на Силуета траеше три месеци, за тоа време тој ги намали платите и пензиите и воведе данок на благородни имоти.

Никој во општеството во тоа време не го сакаше тоа, па граѓаните на Франција се одмаздија така што почнаа да носат одела според Силуетата – едноставни и тесни, како да се сиромашни, осиромашени и ослабени од глад. Тогаш граѓанскиот бунт продолжи со појавата на човечките околности само означени со скица на wallsидовите на зградите со натпис дека тие биле жртви на Силуета, кои слабееле од глад.

Квислинг

Синоним за предавство и соработка со непријателот, што е прифатено од граѓанин кој му помага на непријателот да ја освои својата земја, беше именувано по норвешкиот политичар Видкун Квислинг. На почетокот на Втората светска војна, тој одржал многу состаноци со Хитлер и неговите соработници со цел да ги убеди во неопходноста од освојување на Норвешка.

Германија ја нападна Норвешка во април 1940 година, а кралското семејство и членовите на парламентот беа принудени да го напуштат Осло. Квислинг ја виде својата можност да добие моќ таму, и неколку часа по германската инвазија, тој се прогласи за премиер, а неговата партија, Народниот сојуз, единствената легална политичка партија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com