18.8 C
Skopje
Saturday, July 24, 2021

Овие десет работи за популарниот Евросонг сигурно не сте ги знаеле

Најчитани вести

Иако се смета за парада на лош вкус и кич, Евровизија е нешто што ретко кој ќе признае дека сака да го гледа, но руши рекорди. Целата приказна со Евровизија започна уште во 1956 година, а ова се интересни работи за натпреварот

Изборот за најдобра песна на Евровизија, популарно наречен Евросонг, постоеше многу пред Х Фактор и слични музички шоуа, па дури и по повеќе од 60 години постоење сепак привлекува големо внимание на медиумите и публиката. Ова ја прави најдолговечната телевизиска програма во историјата. Мешавина од светки, сатен, сув мраз и просечни мелодии ја прават оваа славна претстава за сјај популарна низ целиот свет и секоја година ја следат над 200 милиони луѓе! Покрај во Европа, Евровизија се гледа во САД, Канада, Нов Зеланд, Австралија и Кина. Но, колку всушност знаете за популарниот натпревар за песна на Евровизија?

Ви донесуваме неколку смешни и помалку познати факти:

1.Целата приказна започна во 1956 година со единствена цел „да се обединат народите преку песна“. Првиот натпревар се одржа во Швајцарија, каде настапија 7 земји. Натпреварот беше направен по примерот на мега популарниот италијански фестивал Сан Ремо, на кој учествуваа Германија, Холандија, Швајцарија, Белгија, Франција, Италија и Луксембург. Австрија, Данска и Велика Британија исто така сакаа да се натпреваруваат, но доцнеа на крајниот рок за пријавување. Швајцарија победи:

2. И покрај популарноста на познатата изрека „ nul points “, таа фраза никогаш не била употребена. Наместо тоа, најчесто се вели „ pass the points “ или „ zero points “. Земјата што освои најмногу нули во историјата е Норвешка, додека Португалија е втор најголем губитник – бидејќи нивна песна никогаш не се најде во првите пет.

3. Најмладата натпреварувачка што некогаш настапила беше 13-годишната Белгијка Сандра Ким, која победи во 1986 година. Најстариот беше 95-годишниот Емил Рамсауер од Швајцарија, кој свиреше на инструмент во бенд.

4. Како по правило, настапот на Евровизија им донесе само краткорочен успех и влијание на кариерата на изведувачите, со исклучок само ABBA (победници од 1974 година за Шведска), Селин Дион (победник за Швајцарија во 1988 година) и Бакс Фиц (победник за Велика Британија 1981 година)

5. Најуспешна земја што настапи на Евровизија е секако Ирска – со вкупно седум рекордни победи. Следат Луксембург, Франција и Велика Британија со пет победи и Шведска и Холандија со четири.

6. Изборот на песна на Евровизија е прилично скап натпревар – до степен до кој некои победнички земји се извлекуваа со сиромаштијата за да не бидат домаќини следната година. Ова го правеле низ историјата Холандија, Франција, па дури и Монако, а во овие случаи домаќинството најчесто би било преземано од Велика Британија.

7. Меѓу најголемите хитови продуцирани од Евросонг се: Congratulations (Клиф Ричард за Велика Британија 1968 година), Waterloo (ABBA за Шведска 1974 година), Love shine a light (Катрина и Вавс за Велика Британија 1997 година), Insieme  (Тото Кутуњо за Италија 1990 година).

8. Југославија беше релативно успешна на Евровизија, а најголемиот успех дефинитивно го постигна Емилија Кокиќ со победничката песна Rock me baby.

9. Значителни промени на Евровизија се случија во 2006 година кога групата „Лорди“, која ја претставуваше Финска, победи со хеви-метал песна.

10. Најлоши песни од Евровизија, според бројот на поени и музички осврти и покрај жестоката конкуренција, се сметаат: Rodolfo Chikilikuatre – Baila el Chiki-Chiki, Alf Poier – Weil der Mensch zählt, Jemini – Cry baby, PingPong – Happy song, Piero and the Music Stars – Celebrate.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести