23.8 C
Skopje
Saturday, June 25, 2022

Ова мора да стане ваше секојдневие доколку сте над 30 години – особено е важна за жените!

Најчитани вести

Чиа семето во последните години добива посебна популарност бидејќи спаѓа во групата на исклучително здрави намирници, а се користи како додаток во јадењата и како зачин.

Многу дами денес го комбинираат во смути, јогурти и пудинзи бидејќи делува исклучително благотворно на организмот. Иако многумина ќе се согласат дека не изгледаат привлечно на прв поглед, она што го содржат и за што се сите лекови и здрави се секако повеќе од доволна причина да ги земете, особено по 30-тата година од животот.

Богата со хранливи материи

Доколку барате влакна, минерали, железо и витамини на едно место, овие семки се вистински извор на здравје. Две лажици чиа семе содржат 138 калории, но ја покриваат речиси целата дневна потреба од хранливи материи. Античките народи го користеле не само во храната, туку и во областа на убавината. Чиа семето е одлично за нега на косата, кожата и ноктите, бидејќи содржи цинк и железо.

Го зачувува имунолошкиот систем

Помага да се губи телесната тежина

Повеќето жени имаат побавен метаболизам по влегувањето во четвртата деценија, а чии семиња се покажале како одличен пробиотик и регулатор на исхраната. Влакната и протеините кои ги има во изобилство се исклучително важни за регулирање на варењето, но и за губење на вишокот килограми, што веруваме дека е цел на повеќето дами. Чиа семето предизвикува чувство на ситост.

Здрави коски

Иако многумина веруваат дека додека сме помлади и во развој, пожелно е внесување на калциум, со возраста коските може да ослабат, а веќе во некоја средна возраст може да се појави остеопороза и други болести на коските. Внесувањето на калциум, фосфор и магнезиум е исклучително важно за одржување на коските здрави и силни.

Ја регулира гликозата

Истражувањата покажаа дека чиа семето позитивно влијае на балансирањето на нивото на гликоза во крвта, а сето тоа благодарение на влакната присутни во нив.

Како да ги внесете?

Поради неутралниот мирис што го имаат, можат подеднакво да се додаваат и во солени и слатки јадења. Може да се јадат сирови или натопени, а можете да ги преливате во млеко или сок, како и во јогурт. Поради слузта што ја ослободуваат, одлични се за слатки како сладолед и пудинг.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com