-5.2 C
Skopje
Thursday, February 9, 2023

Ова е разликата помеѓу делта сојот и остаатите варијанти на коронавирус

Најчитани вести

Делта сојот, позаразна варијанта на коронавирусот, веќе се прошири во околу 90 држави во светот. Овој сој беше откриен во Индија кон крајот на март и стои зад разорниот пандемски бран кој ја погоди таа земја во текот на пролетта.

Во меѓувреме, тој отиде на „пат околу светот“ и секаде каде што пристигна – создаде хаос. Во Велика Британија се прошири толку брзо што ја врати епидемиолошката состојба во земјата неколку месеци назад и практично стана единствениот вид во циркулација, додека Израел, шампионот во имунизација, го врати задолжителното носење маски откако бројките започнаа да се зголемуваат.

Сè повеќе земји го одложуваат укинувањето на мерките или воведуваат нови во страв од делта сојот, а светските лидери и Светската здравствена организација предупредуваат дека оваа варијанта наскоро ќе стане доминантна во светот.

Што е делта сој?

Официјално познат како Б.1.617, за првпат беше откриен во Индија во март. Овој сој сега е прекарактеризиран во три различни подтипа, а сите имаат малку поинакви генетски мутации. Варијантата Б1617.2 е најчестата верзија и се чини, најзаразната.

Делта сојот е карактеристичен по двојната мутација која се јавува кога две веќе мутирани варијанти на вирусот се комбинираат и формираат трета. Сојот кој е пријавен во Индија е комбинација на варијантите E484K и L452R. E484K е слична на E484K – мутација забележана во варијантите Б.1.351 (Јужноафриканска Африка) и П.1 (Бразил).

Што се однесува до мутацијата L452R, исто така пронајдена во „двојна мутација“ во Индија, таа за првпат го привлече вниманието како дел од линијата B.1.427 / B.1.429 во Америка, позната и како „калифорниска варијанта“.

СЗО во март го класифицираше делта сојот како „варијанта од интерес“, откако беа потврдени стравувањата дека тој е одговорен за катастрофалниот бран во Индија со речиси половина милион заразени луѓе дневно.

Иако експертите на почетокот беа воздржани, со текот на времето доаѓаа до сè повеќе докази дека делта сојот е многу позаразен дури и од британскиот сој, кој стана доминантен во повеќето земји оваа зима. Проценките варираат, а некои британски експерти тврдат дека е дури за 60 отсто позаразен од британскиот.

Симптоми на ковид-19 предизвикани од делта сојот

Помладите најчесто го дефинираат како „посилна настинка“ или невообичаено чувство на губење енергија и малаксаност. Најчестите симптоми на делта сојот се главоболка, болки во грлото, течење на носот, а треската и високата телесна температура се присутни како и досега.

За разлика од коронавирусот каков што го знаеме, тука губењето на чувството за мирис и вкус се многу поретки симптоми.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести