18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Оваа храна уништува вишок килограми, а исто така е и одличен сојузник во борбата за силен имунитет

Најчитани вести

Кокосовата вода се нарекува и млад сок од кокос и „пијалок на мајката природа“, а се нарекува и „вода на животот“, „вода на убавината“ и „еликсир на младоста“. Но, не треба да се меша со кокосово млеко бидејќи кокосовата вода и кокосовото млеко не се иста течност. Разликата меѓу нив е во возраста на фетусот кога се зема течност од него. Кокосовата вода доаѓа од овошје кое е сè уште зелено, пред да се формира карактеристична бела материја и да се акумулира маснотија. Кокосово млеко, пак, се добива од дел од кокосово овошје кое е екстремно калорично и со заситени маснотии. Така, кокосовото млеко има 10 пати повеќе калории од кокосовата вода, додека на пример една чаша вода од кокос има многу малку калории, само 50.

Покрај тоа, кокосовата вода може да се пофали со мала содржина на маснотии и висока содржина на калиум, дури четири пати поголема од процентот на банани, и тие се едни од намирниците со најголем процент на калиум.

Долг е списокот на болести излечени од оваа чудесна напивка. Така кокосовата вода помага при дехидрација, губење на тежината, мамурлак и сериозно исцрпување. Покрај тоа, делува како природен чистач затоа што врзува токсини, го чисти дигестивниот систем и го стимулира излачувањето на токсините од телото и ја намалува неговата киселост. Го спречува растот на лош холестерол, го намалува крвниот притисок и ја спречува можноста од притисок на мозокот и срцето, а е природен антистрес.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com