9.8 C
Skopje
Sunday, October 17, 2021

ОВАА ПРОМЕНА НА ТЕЛОТО Е ЈАСЕН ЗНАК ДЕКА ХОЛЕСТЕРОЛОТ Е ВИСОКО НАД ГРАНИЦАТА НА НОРМАЛА: Така тврди доктор Мартин Шкур

Најчитани вести

Ако нивото на холестерол е зголемено, ризикот од срцеви заболувања и други сериозни здравствени состојби се зголемува…
Со цел телото да произведе хормони како што се естроген и тестостерон, му треба мала количина маснотии. Холестеролот во нормални граници е добар за телото, но проблемите настануваат кога овие вредности ја надминуваат таа граница. Тогаш се зголемува ризикот од срцеви заболувања и други сериозни здравствени состојби.
Тест на крвта ќе даде најточни податоци, но лекарите велат дека оваа промена во нашиот изглед може да укаже дека процентот на маснотии во крвта е загрижувачки. Еве за што станува збор:
Ако ви се случи да имате заматен вид или пред вашите очи се појавуваат сенки како блиц на камерата, е првиот знак на кој треба да обрнете внимание. Таканаречениот „блесок“ може да биде првиот показател за покачен холестерол.

„Може да има период – неколку дена или недели – во кој пациентите доживуваат светлечки трепкања кои траат неколку секунди или минути. Ако трепкањата на светлината се влошат, потребно е итно преиспитување од страна на офталмолог”, вели д -р Мартин Шкур.
Покрај ова, може да има дамки во очите или заматен вид, што, ако трае неколку дена, може да биде знак за висок холестерол.
Во објавената студија, дополнително е истражен високиот холестерол и како тоа може да влијае на очите. Студијата вели: „Холестеролските емболи може да се ослободи од плак во внатрешната каротидна артерија и да се премести во артериолите на мрежницата“.

Промените во начинот на живот можат да го намалат холестеролот, и се советува следново:
– Јадете помалку сол
– Додадете повеќе зеленчук и цели зрна во менито
– Ограничете ја количината на животински масти и користете добри масти во умерени количини
– Одржувајте здрава тежина
– Престанете со пушењето
– Вежбајте најмалку 30 минути дневно
– Намалете го стресот

©EKRAN.MK Вестите на интернет страницата на редакцијата ЕКРАН.мк може да се користат исклучиво за лично информирање. Без писмена дозвола од ЕКРАН или посебен договор, не е дозволено превземање, користење или реемитување на вестите, во спротивно ќе уследи фактурирање на име „плагијат“ во вредност од 20.000 денари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com