18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Оваа оптичка илузија е хит на социјалните мрежи: Колку бои гледате на оваа слика?

Најчитани вести

Бројот на бои што најмногу ги гледате зависи од екранот на уредот од кој ја гледате сликата; без разлика дали станува збор за паметен телефон, лаптоп или десктоп компјутер, па најмногу зависи од светлината и „расположението“ на екранот, како и осветлувањето во просторијата

Кога @YOONlKITTY сподели слика со повеќе нијанси на виолетова боја на Twitter пред неколку дена и ги праша другите колку бои гледаат на неа, тој сигурно не сметаше дека тоа ќе предизвика лавина од 25.000 коментари.

Тоа е таканаречена „илузија Mach Bands“ именувана по физичар кој забележал дека мозокот е збунет од изразениот контраст во моментот на преминот на бојата – така на скалата на боји некој гледа 20, а други само три. Покрај тоа, мрежницата на окото ја „фаќа“ сликата различно за секого, а врз бројот на бои што ги гледаме значително влијаат надворешните фактори, како што е прекршувањето на светлината на екранот на уредот што го користиме.

– Бројот на бои што ги гледате најмногу зависи од екранот на уредот од кој ја гледате сликата; без разлика дали станува збор за паметен телефон, лаптоп или десктоп компјутер – објасни корисникот на Twitter и додаде дека „овој број најмногу ќе зависи од светлината и„ расположението “на екранот, како и од светлината во просторијата.

– Гледам 11 од нив – рече друг корисник и додаде дека „успехот“ во решавањето на оваа задача зависи и од нашата визија, така што постарите луѓе веројатно ќе видат помалку бои, без оглед на графиката на мониторот.

Се надоврза 76-годишник кој коментираше дека „и покрај неговата возраст гледа 13 бои“, додека некои многу помлади гледаат три или четири, а мажите генерално споменуваат помалку бои од жените во своите коментари.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com