34.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Облакодер во Њујорк прогласен за највисока станбена зграда во светот

Најчитани вести

Oблакодерот „Централ парк тауер“ во Њујорк неделава и официјално стана највисоката станбена зграда на светот откако достигна конечна висина од 470 метри.

Облакодерот на 57. улица на Менхетен, позната како улица на милијардерите, има 131 кат, во кои се сместени 179 ултра луксузни апартмани, пренесува „Њујорк пост“.

Апартманите се пуштени во продажба од минатата есен со почетна цена од 6,9 милиони долари, додека во моментов најскапиот достапен простор е петсобен стан на 112. кат кој чини 63 милиони долари.

„Ова е сега највисоката станбена зграда во светот“, изјави Гери Барнет, директор на градежната компанија „Екстел“, која заедно со компанијата „Шангај инвестмент“ работеше на проектот.

Првите седум ката на „Централ парк тауер“ ќе ги земе стоковната куќа „Нордстром“, а во зградата ќе има и шест ресторани, приватен клуб за сопствениците, спа и фитнес-зона.

За потребите на зградата, направен е и супер брз лифт што може да мине 100 метри за само десет секунди.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com