Home » Обвинителството очекува Села да достави докази дека во училишта се „копаат“ криптовалуте

Обвинителството очекува Села да достави докази дека во училишта се „копаат“ криптовалуте

by Журнал.мк

Јавно обвинителство очекува претседателот на Алијанса за Албанците Зијадин Села да им достави докази во врска со прашањето што го покрена синоќа во емисијата „Клик Плус” дека во некои училишта каде што директоруваат кадри на ДУИ се „копаат“ криптовалути.

„Секој што поседува докази за извршување на кривично дело мора да ги достави до надлежните органи. Јавното обвинителство, согласно своите законски надлежности, ги следи сите информации и ќе поведе постапка доколку се обезбедат докази со кои се докажува извршувањето на кривичното дело”, соопштиле од Обвинителството за Порталб.мк.

Според порталот, претставници на Алијансата за Албанците прибираат детали за можноста да бидат доставени до Јавното обвинителство.

Села синоќа рече дека има информации дека во некои училишта директори се кадри на ДУИ, се ископуваат криптовалути.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More