22.8 C
Skopje
Saturday, May 28, 2022

Обвинителството незадоволно од условната казна за поранешниот советник на Чулев

Најчитани вести

Основното јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција е незадоволно од пресудата со која на Зоран Ѓорѓевски, кој беше вработен како советник во кабинетот на министерот за внатрешни работи во периодот на техничката влада, кога на чело на МВР беше Наќе Чулев, му е определена условна казна и најави дека ќе поднесе жалба.

По признание на вина, Ѓорѓевски беше прогласен за виновен и изречена му е алтернативна мерка – условна осуда, односно казна затвор од 2 години која нема да се изврши доколку обвинетиот во рок од 5 години од правосилноста на пресудата не стори ново кривично дело.

Пресудата е донесена по спроведената дисциплинска постапка против него откако на денот на предвремените парламентарни избори, во јули минатата година беше снимен како го пцуе и се обидува физички да го нападне командирот од Тетово, Зоран Талев.

Oбвинителството бара Ѓорѓевски да биде прогласен за виновен за кривично дело Насилство за кое е предвидена казна затвор од шест месеци до пет години.​

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com