30.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Обвинителството во Драч издаде 17 налози за апсење, по разорниот земјотрес од 26 ноември

Најчитани вести

По разорниот земјотрес што Албанија ја погоди на 26 ноември и е најтежок по оној од 1979 година, властите почнаа со апсења под обвиниение за убиство и злоупотреба на службената положба.

Тоа следува набргу по ултиматумот на државниот јавен обвинител Олсијан Чела и почна од Драч.

Тимовите за истраги за земјотресот во Драч потпишаа 17 наредби за притвор на инвеститори, градежни инженери и официјални лица поради прекршување на безбедносни стандарди при градење.

Од вкупниот број издадени наредби уапсени се девет лица додека по другите се трага, но основано се сомнева дека ја напуштиле земјата.

Осомнени се за непочитување на стандардите за безбедност на објекти, вклучително и хотелите „МираМаре” и „Тропикал”. Четири лица се обвинети за намерно убиство на 24 жртви во земјотресот во Драч. Тројца од нив се сопственици на градежни фирми додека едниот е раководител на секторот за урбанузам кој дозволил да се вратат жители во оштетана зграда во која потоа животот го згуби полициски старешина.

Меѓу уапсените се Ружди Џека (79) градител на хотелот „МираМаре”,каде загинаа две лица и Абдула Осман (61) градител на хотелот Тропкал”, каде загинаа двајца браќа од Косово. Полицијата не успеа да го уапси градителот на четрикатната куќа на фамилјата Лала каде животот го загубија осум членови, кој веднаш по земјотрсот ја напуштил земјата.

Обвнителството во Драч повикало на распит 90 лица: инженери, сопственци на објекти, инвеститори и други надлежни. Истрагата опфаќа најмалку 60 градежни фирми.

Нелегалното градење е еден од најголемите проблеми во Албанја од падот на комунизмот во 1990 година, кога голем број жители се преселија во градовите, што услови масовна града со слаба контрола од власта.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com