Обвинителката Јосифовска денеска сведочела за случајот „Рекет“

Share on facebook
Share on twitter
Share on whatsapp
Share on google
Share on linkedin
Share on email
Share on print

Обвинителката Елизабета Јосифовска која е дел од тимот на СЈО, денеска била да сведочи во Обвинителството за гонење на организиран криминал и корупција, а во врска со истрагата за „Рекет“, дознава „Фокус“ од извори од обвинителството.

Специјалната обвинителка Елизабета Јосифовска пред неколку дена се појави во јавноста и потврди дека таа го потпишала позитивното мислење за да му се одобри времен пасош на осомничениот во случајот „Империја“, Орце Камчев, но по барање на шефицата Катица Јанева.

Таа појасни дека во отсуство на шефицата на СЈО, Јанева, која била на одмор, таа ја заменувала и ги потпишувала сите документи.

Јосифовска вели дека мислењето за пасошот на Камчев била одлука на Јанева и како нејзина заменичка била должна да ја потпише.

– Тоа е нејзина одлука изготвена по нејзин налог, јас технички сум ја потпишала под нејзиното име и ние како помошници на специјалниот јавен обвинител не можеме да ги менуваме нејзините одлуки – вели Јосифовска.

По Јосифовска, во текот на утрешниот ден ќе сведочи и обвинителката Лиле Стефанова.

Џ.И.

Оставете коментар

Актуелно

@2019 – Новинска агенција ЖУРНАЛ. Сите права се задржани.

Димитрие Чуповски 4/2-11, Скопје, Република Македонија. Телефон: 02/3217-815
Овој материјал не смее да се складира, издава, емитува, препишува и повторно да се дистрибуира во каква било форма, без писмена дозвола од ЖУРНАЛ.
Секој упад и злоупотреба на интернет страницата на ЖУРНАЛ е казнив по членовите 251 и 251a од КЗ на Република Македонија.