17.8 C
Skopje
Monday, August 15, 2022

Обвинети шест лица за прикажување лажни ПЦР тестови на скопскиот аеродром

Најчитани вести

Шест лица биле фатени на скопскиот аеродром со фалсификувани ПЦР тестови за Ковид-19, кои наводно им биле извадени од лаборатории во Скопје.

„ Против шест лица, меѓу кои четворица македонски државјани, една државјанка на Швајцарија и една на Велика Британија, Основното јавно обвинителство Скопје поднесе Обвинителен предлог за кривично дело – Фалсификување исправа согласно член 378 став 1 од Кривичниот законик.

При излез од државава, во одделни кривично-правни настани, обвинетите, на граничниот премин на Меѓународниот аеродром Скопје, прикажувале лажни потврди за негативни ПЦР тестови за SARS-CoV-2 вирусот, кои наводно биле издадени од лаборатории во Скопје. Потврдите како вистински ги прикажувале пред овластените службени лица, иако знаеле дека воопшто не се тестирале во наведените лаборатории“ соопшти обвинителството.​

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com