21.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Обвинета организаторката на протестите во Полска против забраната за абортус

Најчитани вести

Марта Лемпарт, една од организаторките на протестите против забраната за абортус во Полска, може да биде осудена на осум години затвор, соопшти вчера полското Државно обвинителство.

Таа е обвинета поради „загрозување на здравјето и животот на други лица предизвикувајќи епидемиолошка опасност за време на пандемија со Ковид-19, изјави портпаролката на Обвинителството, Александра Скрзиниарз.

Лемпарт е обвинета и за навреда и плукање на полицаец, како и дека во интервју на радио поттикнувала напади врз Католичката црква.

Таа изјави дека е невина, одби да сведочи и е пуштена.

Лемпарт е една од иницијаторките на протестите во Полска, што почнаа во октомври по одлуката на Уставниот суд да забрани абортус во случај на деформитети на фетусот. Во Полска е забрането прекин на бременоста освен во случај на силување, инцест и ако е загрозен животот на мајката.

Протестите продолжија во јануари по објавата на одлуката на Уставен суд во Службен весник и стапување во сила.

Полска има еден од најрестриктивните закони за абортус во Евртопа. Според официјални податоци во Полска има помалку од 2.000 легални абортуси, а феминистичките организации проценуваат дека секоја година се извршуваат околу 200.000 абортуси нелегално или во странство.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com