Home » Обвинение против Трамп за обид за менување на резултатите од изборите во 2020 година

Обвинение против Трамп за обид за менување на резултатите од изборите во 2020 година

by Журнал.мк

Доналд Трамп и 18 негови сојузници се обвинети во Џорџија за обид да го поништат изборниот пораз во 2020 година во државата.

„По обвинението, како што е вообичаениот процес во законот во Џорџија, големата порота издаде налог за апсење на обвинетите. Им давам можност на обвинетите доброволно да се предадат најдоцна до пладне во петок, на 25-ти август 2023 година“, изјави Фани Вилис-окружен обвинител.

Поднесени се обвинија и за Марк Медоус, поранешниот шеф на кабинетот на Трамп во Белата куќа и адвокатите Руди Џулијани и Џон Истман. Ова е четврто обвинение за поранешниот претседател Трамп. Се изјасни за невин за обвиненијата од Њујорк, Флорида и Вашингтон.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More