22.8 C
Skopje
Friday, August 19, 2022

Обамејанг прв фудбалер на Арсенал во последните 22 години со седум гола во почетните седум кола

Најчитани вести

Играчот на Арсенал, Пјер-Емерик Обамејанг синоќа на дуелот со Манчестер јунајтед (1:1) го постигна голот за лондончани и успеа по седми пат да се запише во листата на стрелците во почетните седум кола од Премеир лигата.

Обамејанг покрај на дербито со Јунајтед, постигна голови и на средбите со: Астон Вила, Вотфорд (два), Тотенхем, Барнли и Њукасл. Единствено не реализира на натпреварот со Ливерпул.

Последен пат ваков ефикасен старт на еден фудбалер на Арсенал имал Денис Бергкамп во сезоната 1997/98. Тогаш на 28 натпревари тој постигна 16 голови и забележа 11 асистенции.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com