Home » Обама повторно со Бајден во Белата куќа – пречекан со аплауз

Обама повторно со Бајден во Белата куќа – пречекан со аплауз

by Журнал.мк

Поранешниот американски претседател Барак Обама се врати во Белата куќа за прв пат по напуштањето на функцијата во јануари 2017 година, по неговите два мандата, за да ги истакне придобивките од здравствената заштита по цена и да го поддржи својот пријател и поранешен владин партнер, претседателот Џозеф Бајден.

Обама во вторникот пристигна во источната соба на Белата куќа, пречекан со ентузијастички скандирања од членовите на Конгресот и персоналот на Белата куќа и ги коментираше промените што се случија во официјалната резиденција на американските претседатели откако тој ја посети последен пат.

„Бо и Сани би биле многу несреќни“, рече тој, спомнувајќи ги своите кучиња.

Обама на шега го нарече Бајден „потпретседател“, по што се поправи, а потоа го пофали усвојувањето на Законот за достапна нега, кој го нарече еден од „највпечатливите точки“ на неговата претседателска работа.

– Ако можете да донесете здравствено осигурување и подобра заштита на милиони луѓе, односно да цитирам еден познат Американец, прилично … голема работа – рече Обама, што предизвика гласна смеа кај присутните.

Тоа беше алузија на шепотениот коментар на Бајден, кој го „зеде“ микрофонот на церемонијата на потпишување, а кој содржеше еден непристоен збор, јавува Гласот на Америка.

Бајден, кој го угости Обама на ручек во Белата куќа, се пошегува дека не знаат кој каде треба да седне на маса и го пофали лидерството на Обама во донесувањето на законот за здравствена заштита.

„Законот за пристапна нега имаше различни имиња, но Обамакер е најсоодветен“, рече Бајден.

Обама и Бајден станаа пријатели за време на двата претседателски мандати на Обама, а заедно ручаа секоја недела, а нивните семејства исто така се зближуваа, а Обама зборуваше на погребот на синот на Бајден, Бо, пренесува Гласот на Америка.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More