24.8 C
Skopje
Saturday, August 13, 2022

Нутриционист предупредува на скриените опасности од „здравата“ исхрана

Најчитани вести

Супи или густи чорби направени од варен и мешан зеленчук се популарни и во зима и во лето, топли се и исполнети, лесни за варење, а нутриционистите ги препорачуваат на луѓе кои имаат проблеми со дигестивниот систем

Сепак, помалку е познато дека овој вид јадења има и еден голем недостаток. Кога зеленчукот се подготвува на овој начин, се јавува процес кој не е штетен само за линијата, туку и за здравјето.

“Готвениот зеленчук, кој потоа се меле во мешалка, го зголемува гликемискиот индекс на храната. Односно, слатките го зголемуваат нивото на шеќер во крвта побрзо од чистите супи кои содржат парчиња зеленчук што треба да се џвака”, објасни руската нутриционистка Јулија Коколкова

“Храната со висок гликемиски индекс не се препорачува за оние кои имаат дијабетес или имаат предиспозиција за дијабетес. Ненадејните скокови и падови на нивото на шеќер во крвта се штетни за функционирањето на панкреасот и, меѓу другото, може да доведат до дебелеење”. Проблем што се јавува и со често внесување напивки е потенцијална нетолеранција на млечни производи. Овој вид храна најчесто се подготвува со кисела павлака или млеко, што може да предизвика надуеност кај луѓето кои се помалку толерантни кон оваа храна. „За да спречите висок гликемиски индекс во исхраната, најдобро е да додадете разни семиња, како и цели парчиња зеленчук или месо“, советува Јулија.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com