17.8 C
Skopje
Thursday, September 23, 2021

Нутриционистите тврдат: Поздраво е да се јаде пица за појадок отколку житарки

Најчитани вести

Имаме добра вест за сите оние кои не можат да одолеат на останатата пица наутро од претходната вечер – нутриционистите откриле дека е поздраво да ја јадете за појадок отколку полн сад со житни култури.

Нутриционистот Челзи Амер вели: “Можеби сте изненадени од овој факт, но едно парче пица и една чинија житни култури со млеко содржат приближно ист број на калории. Сепак, пицата има повеќе протеини и ќе ве одржи сити подолго. Покрај тоа, парче пица содржи повеќе маснотии и помалку шеќер од снегулки “.

Ова, се разбира, не значи дека ќе нарачате пица секое утро пред работа, но може да размислите повторно пред да посегнете по сад и пакетче снегулки – нема да ги внесете сите хранливи вредности што ви требаат, известува УНИЛАД. Иако експертите не препорачуваат житарки или пица, тие советуваат секој појадок да биде богат со протеини, добри јаглехидрати и масти – избегнувајте шеќер. Добар пример за ваков појадок е овесна каша со путер од кикирики или смути.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com