-2.2 C
Skopje
Monday, February 6, 2023

Нуланд: САД ги отфрлаат сите опции кои вклучуваат две држави за Кипар

Најчитани вести

Само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар, вели американската потсекретарка за политички прашања Викторија Нуланд.

– САД отфрлаат какво било решение за Кипар во кое би биле вклучени две држави, како што предложи деновиве турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган, рече Нуланд.

На прашањето за време на собраниското сослушување дали американската администрација ја отфрла таквата опција, таа рече: „Да, апсолутно”.

„Ние веруваме дека само процес предводен од Кипраните, двете зони и двете заедници, може да донесе мир и стабилност на Кипар”, рече таа.

За време на посетата на северниот, турски дел на Кипар, Ердоган рече дека „не може да се постигне никаков напредок во преговорите, ако не се прифати дека има два народа и две држави” на островот.

Кипар е поделен помеѓу Република Кипар, членка на Европската унија, која има власт во јужниот дел на островот и самопрогласената Турска Република Северен Кипар, прогласена во 1983 година, што е призната само од Турција.

Преговорите за судбината на Кипар се во застој од 2017 година.

Во април, обидот за повторно започнување на разговорите во организација на Обединетите нации, кои ја следат тампон-зоната помеѓу двата дела на островот, заврши неуспешно.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести