17.8 C
Skopje
Thursday, June 17, 2021

Ноќната глад има само една причина, и таа не можеше да биде поопасна!

Најчитани вести

Ако често станувате навечер со чувство на глад, тоа треба да се испита, сугерираат експертите.

Досега се откриени неколку причини за таканаречениот ноќен глад. Првиот е дека не јадете доволно во текот на денот, второто е да имате нарушен сон што може да ги наруши хормоните што го регулираат апетитот – грелин и лептин, што може да доведе до гладување и посегнување по храна богата со јаглени хидрати.

Ноќниот глад предизвикува стрес!

Исто така, утврдено е дека ноќниот глад се јавува како одговор на телото на стресен период, па кога ќе се разбудите, барате смиреност во храната. Исто така е можно да страдате од синдром на ноќно јадење.

Луѓето со ова нарушување земаат значителен дел од своите дневни калории после вечера, бидејќи имаат малку желба за храна во текот на денот. Може да страдаат од нарушување на расположението кое се влошува навечер.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести