18.8 C
Skopje
Tuesday, September 27, 2022

Новaта шефица на Европската комисија е штитеничка на Ангела Меркел, има седум деца

Најчитани вести

Германската демохристијанка Урсула фон дер Лајен, која Европскиот совет ја предложи за функцијата претседател на Европската комисија, е политичарка со богато искуство на чело на неколку германски министерства, а и е родена во политичко семејство: нејзиниот татко бил познатиот политичар Ернст Албрехт.

Урсула Гертруд фон дер Лејене е родена во 1958 година во Брисел, каде што нејзиниот татко, а подоцна премиер на сојузната покраина Долна Саксонија, Ернст Албрехт, имал висока функција во Европската економска заедница и Европската заедница, претходници на Европската Унија.

Студирала на престижната школа за економија во Лондон, а во Германија студирала медицина, по што докторирала и специјализирала гинекологија.

Урсула Албрехт е мажена за лекар кој е потомок на познато семејство на текстилни индустријалци, Хајка фон дер Лејен, со кој има седум деца.

Фон ден Лејен важи за блиска соработничка на Ангела Меркел и голем поддржувач на нејзината политика за бегалците.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com