18.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

НОВ ТРИК ЗА НЕГА НА КОЖАТА: Зошто девојчињата масовно ставаат сенф на лицето и што и прави на кожата?

Најчитани вести

Ако ви пречи проблематичната кожа, веројатно барате добра домашна маска за да ја исчистите без да фрлате многу пари во парфимеријата.

Домашните маски за лице може да се направат од најнеочекуваните состојки, едната е во вашиот фрижидер!

Сенфот содржи сулфур кој се бори против бактериите, затоа е добар за чувствителна кожа склона кон воспаленија или акни.

Семето од синап содржи и витамини А, Ц и К, како и лутен и каротин, антиоксиданси кои спречуваат оштетување предизвикано од слободните радикали. Затоа маската од синап ја прави кожата посјајна и ја подмладува.

Најважно е да земете благ сенф, а не оној што додал жешки состојки, и прво да го пробате на мал дел од лицето, за да бидете сигурни дека другите адитиви за синап нема да ја иритираат кожата.

Ако сте сигурни дека е во ред да ставите сенф на лицето, нежно протријте го со прстите во тенок слој, оставете го 15 минути и исплакнете го со топла вода.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com