18.8 C
Skopje
Sunday, August 14, 2022

Нов протест на студентите во Грција

Најчитани вести

Да се отворат факултетите, да не се воведе универзитетска полиција и да не се имплементира новиот закон за високо образование, изгласан во Парламентот, се барањата на грчките студенти кои денеска ќе одржат нов протест. Иако новиот закон пред две седмици доби зелено светло од грчките пратеници, студентите не се откажуваат од нивната битка и велат дека веќе еден месец ги преполнуваат улиците во Атина, а нивните слогани и барања гласно се слушнаа.

-Владата во време на пандемија го донесе законот, со надеж дека ќе не фати на спиење за да не наиде на реакции, но големите демонстрации ѝ ги уништија плановите. Успеавме, во услови на пандемија, и покрај мизерните забрани, да ја покажеме нашата сила. Преку нашата колективност и организација ќе ја продолжиме нашата борба за законот да остане на хартија и да се вратиме на факултетите, соопштуваат од студентските здруженија кои го организираат денешниот протест во Атина.

И покрај карантинот, студентите од крајот на јануари одржаа низа протести како во Атина, така и во другите грчки градови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com