25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Нов обид на ЕУ за договор за забраната на руската нафта

Најчитани вести

Претставниците на земјите од Европската унија кои вчера не постигнаа договор за предложеното ембарго за руска нафта, се очекува денеска повторно да се обидат да се приближат до договор. Европската комисија вчера предложи ембарго за руската нафта што ќе стапи на сила за шест месеци за извоз на сурова нафта и за осум месеци за дизел и други нафтени производи. Според предлогот, Унгарија и Словачка ќе добијат подолг период да се прилагодат на ембаргото до крајот на 2023 година.

Претставниците на ЕУ ја имаа својата прва дискусија за предлогот вчера, но состанокот заврши без формална поддршка за планот, бидејќи некои земји изразија загриженост за предложените мерки, рече изворот, кој одби да биде именуван поради чувствителноста на прашањето. Унгарија, Словачка, Чешка и Бугарија изразија загриженост за ембаргото за нафта, рече изворот, истакнувајќи дека сепак може да се постигне договор на новиот состанок на пратениците во четврток. Унгарија и Словачка јавно ја искажуваат својата загриженост за ембаргото за нафта, при што Словачка во средата изјави дека сака подолг период на транзиција за да се одвикне од руската нафта, од најмалку три години

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com