9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Нов круг прелиминарни контакти меѓу Грција и Турција во Анкара

Најчитани вести

Следната седмица, на 6 октомври, во Анкара ќе се одржи 63-от круг прелиминарни контакти меѓу Грција и Турција, соопштија од грчкото МНР. Последниот круг се одржа кон средината на март во Атина.

Станува збор за неформални контакти, а не за преговори, нема обврзувања меѓу двете страни, нема договорен записник, не присуствува трета страна и нема информирање за содржината на разговорите, додека пак целта е доколку има поклопување на ставовите во иднина евентуално да се одржат преговори.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com