Home » Нов Зеланд целосно ги отвора своите граници на 31 јули

Нов Зеланд целосно ги отвора своите граници на 31 јули

by Журнал.мк

– Премиерката на Нов Зеланд Џасинда Ардерн рече дека земјата целосно ќе ги отвори своите меѓународни граници на 31 јули, а од тој ден можат да пристигнуваат и крстосувачите во локалните пристаништа.

Нов Зеланд ги затвори своите граници во март 2022 година поради пандемијата на коронавирус.

Целосното отворање на границата кон крајот на јули доаѓа неколку месеци порано од претходната владина временска рамка и значи дека сите патници на кои им е потребна виза, вклучувајќи туристи, работници, семејства и студенти, ќе можат да влезат во земјата.

Ардерн во говорот на деловен ручек во Окленд рече дека отворањето на границите ќе помогне да се намали недостигот на квалификувани работници и да се отвори туризмот.

„Ние се надоврзуваме на нашиот докажан план да ја обезбедиме економската иднина на Нов Зеланд“, рече таа.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More