0.8 C
Skopje
Saturday, January 28, 2023

Нов бран ковид-19 може да ја заврши порано туристичката сезона во Бугарија

Најчитани вести

Не е исклучен нов бран на заразени со ковид-19 во текот на летото доколку се влоши ситуацијата со вирусот, вели министерот за здравство на Бугарија, Стојчо Кацаров. Тој посочува дека бугарските граѓани не треба да бидат уверени дека Бугарија има ниски стапки на ширење на коронавирус. Коцаров вели дека нов бран може да ја врати Бугарија на својата пролетна позиција и да ја заврши туристичката сезона.

„Не постои целосна контрола врз ширењето на вирусот и инфекцијата. Ние веќе го регистриравме појавувањето на индискиот вид во Бугарија. Ако овој процес продолжи, не можеме да исклучиме бран, вклучително и во текот на летото. Единствениот начин да спречување на понатамошни бранови и проблеми е вакцинирањето“, вели Коцаров.

Тој посочува дека на здравствениот систем во Бугарија му треба подобра организација.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести