7.8 C
Skopje
Monday, December 5, 2022

Ново судење за „Титаник“, пртодолжува доказната постапка

Најчитани вести

Во Кривичниот суд денеска треба да продолжи судењето за изборни нерегуларности „Титаник“.

Претходното рочиште што беше закажано за 20 ноември, беше одложено поради отсуство на обвинетиот Мартин Протуѓер. Судијата Осман Шабани тогаш рече дека Протуѓер не го известил судот за своето отсуство и најави дека за следната расправа ќе даде наредба за негово полициско спроведување.

На денешното рочиште се повикани четворица сведоци.

Предметот се наоѓа во доказна постапка и застапник на обвинението е Лиле Стефанова.

Освен поранешниот премиер Никола Груевски, кој е во бегство, во „Титаник“ обвинети се и Кирил Божиновски, Миле Јанакиески, Гордана Јанкулоска, Билјана Бришкоска Бошковски, Илија Димовски, Мунир Пепиќ, Едмонд Темелко, Леко Ристоски, Кирил Тодоровски, Катерина Веловска, Станко Коруновски, Коста Марковски, Драгче Драгчески, Марјан Накевски, Гоце Јаневски, Џезми Ахмет, Роберт Давитков, Далибор Алешковиќ и Ленка Рашјаковска.

Тие се осомничени за злосторничко здружување, повреда на избирачкото право, повреда на слободата на определување на избирачите, поткуп при избори и гласање, уништување изборен материјал и злоупотреба на средства за финансирање изборна кампања. Случајот го отвори СЈО, за потоа да го преземе државното Јавно обвинителатво, а случајот повторно беше распределен на јавната обвинителка Лиле Стефанова.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести