Home » Нови 75 случаи на Ковид-19, починати лица не се пријавени

Нови 75 случаи на Ковид-19, починати лица не се пријавени

by Журнал.мк

Во последните 24 часа се регистрирани 75 нови случаи на Ковид-19, од кои во Скопје – 52, во Битола – осум, Берово – четири, Велес – три, Охрид – два, Прилеп, Тетово, Кавадарци, Штип, Неготино и Крушево – по еден. Починати лица не се пријавени, соопшти Министерството за здравство, согласно податоците од Институтот за јавно здравје.

Од вкупниот број на позитивни, регистрирани се 12 реинфекции.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од Мој Термин дополнително е регистрирано едно починато лице од Скопје на 86-годишна возраст, починато во болнички услови на 31-ви минатиот месец.

Направени се 1.112 тестови преку: ИЈЗ-156, ЦЈЗ Скопје-31, ЦЈЗ Битола-26, ЦЈЗ Прилеп-5, ЦЈЗ Тетово-16, ЦЈЗ Куманово-12, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-0, лабораторија болница Козле-10, УК Пулмологија со алергологија–4, ГОБ 8-ми Септември-0, Институт за микробиологија–54, Жан Митрев (Филип Втори)-31, Авицена-28, Биотек-26, Систина-21, лабораторија Лаор-13, Синлаб-29, Ремедика – 9, Плодност-17, Генеа-6, Никоб Лаб-49, ВФВ Медикал-7, Ели МедикаПлус-17, Ројал Медика–3, Спектра-ММ-5, Рапид Лаб–0, Жан Митрев Струмица–3, Нова Лаб Дијагностика–2, Рамус-4, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)– вкупно 528.

Досега во земјата се направени вкупно 2.057.173 тестирања на КОВИД-19. Вкупната бројка на Ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 312.097, бројот на оздравени пациенти е 302.290, на починати е 9.307, а бројот на активни случаи изнесува 500.

Според епидемиолошки анализи во моментов, во Скопје има 331 активен случај, во Битола – 44, Охрид – 30, Штип – 18, Велес и Берово по десет, Неготино – осум, Прилеп – седум, Тетово и Кавадарци по шест, Куманово и Кочани по пет, Гостивар – четири, Кичево и Свети Николе по тројца, Гевгелија – двајца, Струмица, Струга, Гевгелија, Крива Паланка, Делчево, Дебар, Виница и Крушево по еден.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More