9.8 C
Skopje
Monday, October 18, 2021

Нови 393 случаи на коронавирус, 20 лица починаа

Најчитани вести

Во последните 24 часа во Македонија се потврдени 393 нови случаи на коронавирус, 397 оздравени, а 20 лица починаа, информира Министерството за здравство. Направени се 2.974 тестирања.

Според податоците, девет починати лица од Скопје (52, 54, 54, 69, 75, 80, 81, 82 и 84), по две починати лица од Куманово (82 и 86), Струга (56 и 68) и Велес (69 и 76) и по едно починато лице од Кавадарци (63), Гостивар (69), Кичево (68), Крива Паланка (70) и Свети Николе (62). Сите пријавени лица се починати во болнички услови.

Дополнително, во согласност со регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој термин“ пријавени се уште 5 починати лица, со датум на смрт од 21.9.2021 до 2.10.2021 година. Регистрирани се 3 лица од Скопје и 2 лица од Тетово на возраст од 52 до 78 години. Од пријавените лица, 4 се починати во болнички услови, а едно лице е починато во домашни услови.

Досега во земјата се направени вкупно 1.311.162 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 193.846 бројката на оздравени пациенти е 176.278, на починати е 6.783, а бројот на активни случаи изнесува 10.785.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com