31.8 C
Skopje
Wednesday, August 17, 2022

Нови 373 случаи позитивни на коронавирусот од 2107 тестирања, седум починати од Ковид-19

Најчитани вести

Министерството за здравство информира дека во последните 24 часа се направени 2107 тестирања, а регистрирани се 373 нови случаи позитивни на коронавирусот. Пријавени се вкупно 7 починати лица и 638 оздравени пациенти.

Од починатите седум лица, 2 пациенти се од Скопје (72г и 84г) и по еден смртен случај е регистриран од Тетово (73г), Велес (48г), Охрид (65г), Кичево (65г) и Дебар (80г).

Шест пациенти се починати во болнички услови и еден во домашни услови.

Од новозаразените 373, од Скопје се 161, Кавадарци – 34, Охрид – 23, Тетово и Прилеп – по 15, Струга – 14, Куманово – 12, Гевгелија – 11, Гостивар и Делчево – по 9, Велес и Кочани – по 7, Струмица и Неготино – по 6, Битола, Берово, Кичево и Виница – по 5,  Штип и Радовиш – по 4, Крушево – 3, Ресен, Крива Паланка, Пробиштип и Кратово – по 2, Свети Николе, Богданци, Демир Капија, Македонска Каменица и Дојран – по 1.Регистрирани се 638 оздравени пациенти од:Скопје – 328, Куманово – 44, Велес – 41, Тетово – 37, Струмица 31, Гостивар – 20, Кавадарци – 18, Штип – 14, Прилеп, Кочани и Битола –  по 12, Гевгелија и Дебар – по 11, Охрид – 8, Кичево – 7, Делчево и Неготино – по 5, Радовиш – 4, Берово, Свети Николе и Валандово – по 3, Струга, Кратово и Богданци – по 2, Виница, Демир Капија и Македонска Каменица – по 1.

Направените 2107 теста се преку: ИЈЗ-445, ЦЈЗ Скопје-76, Авицена-197, Биотек-142, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина-164, лабораторија Лаор–144, МАНУ-101, Судска медицина-2, ЦЈЗ Битола-71, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-5, ГАК-0, Синлаб-33, Ремедика-22, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 593, УК Пулмологија со алергологија–1, ГОБ 8-ми Септември-5, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 463.957 тестирања на Ковид-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 93.882, бројката на оздравени пациенти е 83.424, на починати е 2.900, а бројот на активни случаи изнесува 7.558.

Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:• Скопје 40977, активни 3802• Куманово 5245, активни 311• Тетово 5162, активни 292• Прилеп 4596, активни 145• Гостивар 3645, активни 185• Штип 3517, активни 94• Битола 3243, активни 134• Велес 3.155, активни 247• Охрид 2871, активни 411• Кавадарци 2705, активни 379• Струмица 2553, активни 220• Струга 2252, активни 192• Кочани 1741, активни 61• Кичево 1729, активни 116• Свети Николе 1085, активни 34• Гевгелија 1022, активни 109• Неготино 982, активни 86• Дебар 768, активни 78• Ресен 746, активни 92• Крива Паланка 733, активни 39• Радовиш 722, активни 51• Делчево 651, активни 204• Берово 602, активни 38• Пробиштип 510, активни 28• Виница 498, активни 31• Валандово 325, активни 6• Македонски Брод 246, активни 11• Демир Хисар 247, активни 7• Кратово 235, активни 24• Богданци 226, активни 17• Крушево 215, активни 32• Демир Капија 220, активни 49• Македонска Каменица 191, активни 17• Пехчево 183, активни 9• Дојран 85, активни 7.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com