22.8 C
Skopje
Monday, July 4, 2022

Нови 307 случаи на КОВИД-19, 14 починати, 658 оздравени пациенти

Најчитани вести

Нови 307 случаи на КОВИД-19, 14 починати, 658 оздравени пациенти се евидентирани во последните 24 часа. Како што соопшти Министерството за здравство, направени се 1.854 тестирања, а од новите 307 случаи на КОВИД-19 во Скопје се 137, Куманово-17, Тетово-13, Прилеп-13, Гостивар-10, Штип-4, Битола-7, Велес-15, Охрид-10, Струмица-9, Кавадарци-10, Струга-3,  Кичево-8, Свети Николе-1, Гевгелија-6, Неготино-1, Дебар-11, Ресен-5, Крива Паланка-1, Радовиш-4, Берово-1, Делчево-6, Пробиштип-3, Виница-2, Македонски Брод-1, Богданци-3, Кратово-3, Крушево-3. Институтот за јавно здравје денеска регистрира 658 оздравени пациенти, од кои во Скопје – 444, Куманово-13, Тетово-9, Прилеп-22, Гостивар-11, Штип-7, Велес-11, Охрид-46, Струмица-7, Кавадарци-19, Струга-34, Кочани-2, Свети Николе-2, Гевгелија-8, Неготино-6, Радовиш-3, Берово-3, Делчево-1, Пробиштип-1, Виница-1, Македонски Брод-3, Крушево-2, Демир Капија-1, и Пехчево-2. Починати се 14 лица, од кои пет пациенти од Скопје (70, 78, 65, 75 и 80г.), еден од Прилеп (73г.), еден од Гостивар (71г.), од Штип (66г.), два пациенти од Охрид (75 и 78г.), еден од Кавадарци (52г.), еден од Кичево (63г.), еден од Свети Николе (57г.) и еден пациент од Гевгелија (80г.).  Сите пациенти се починати во болнички услови.

Вкупниот број на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 90.124, бројот на оздравени пациенти е 76.045, на починати е 2.768, а бројот на активни случаи изнесува 11.311. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна: • Скопје 39161, активни 6455 • Куманово 5079, активни 433 • Тетово 5007, активни 467 • Прилеп 4510, активни 259 • Гостивар 3562, активни 306 • Штип 3458, активни 162 • Битола 3185, активни 226 • Велес 2995, активни 311 • Охрид 2694, активни 349 • Струмица 2496, активни 362 • Кавадарци 2440, активни 355 • Струга 2165, активни 154 • Кочани 1704, активни 114 • Кичево 1689, активни 158 • Свети Николе 1063, активни 46 • Гевгелија 963, активни 114 • Неготино 949, активни 150 • Дебар 736, активни 117 • Ресен 720, активни 121 • Крива Паланка 709, активни 67 • Радовиш 683, активни 51 • Берово 572, активни 50 • Делчево 547, активни 162 • Пробиштип 492, активни 37 • Виница 481, активни 44 • Валандово 325, активни 23 • Демир Хисар 242, активни 14 • Македонски Брод 240, активни 12 • Богданци 217, активни 33 • Кратово 213, активни 17 • Крушево 199, активни 38 • Македонска Каменица 190, активни 48 • Демир Капија 180, активни 36 • Пехчево 177, активни 13 • Дојран 81, активни 7 Направените 1.854 теста се преку: ИЈЗ-450, ЦЈЗ Скопје-46,  Авицена-199, Биотек-193, МАНУ -79,  Жан Митрев (Филип Втори)-87, Систина со PCR метода -144, лабораторија Лаор –63, Судска медицина-13, ЦЈЗ Битола-55, Инфективна клиника-1, ГАК-0, Синлаб-21, Ремедика-16, лабораторија болница Козле-0, ЈЗУ (рапид тест) -486, УК Пулмологија со алергологија –1, лаборатории од странство-0. Досега во земјата се направени вкупно 439.121 тестирања на КОВИД -19.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com