8.8 C
Skopje
Saturday, December 10, 2022

Нови 302 случаи на коронавирус, оздравеа 444 пациенти, а починаа 10 лицa

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 2024 тестирања, а регистрирани се 302 нови случаи на ковид-19 во: Скопје – 165, Велес – 14, Куманово – 13, Охрид – 12, Кавадарци – 12, Тетово – 11, Дебар – 8, Струмица – 6, Радовиш – 6, Делчево – 6, Гостивар – 6, Штип – 5, Прилеп – 5, Битола -5 , Демир Капија – 4, Струга -3, Свети Николе – 3 , Кочани – 3, Гевгелија – 3 , Неготино -2, Крива Паланка – 2, Кратово – 2, Кичево -2 , Дојран – 2 , Ресен – 1, Берово -1.

Регистрирани се 444 оздравени пациенти од: Скопје – 219, Тетово – 37, ,Гостивар – 26, Куманово – 21, Струмица – 20 , Кавадарци – 16, Штип – 14, Велес – 14, Неготино – 13, Прилеп – 10, Гевгелија – 8, Берово – 6, Битола – 5, Делчево – 5, Кочани – 4 , Крушево – 4, Свети Николе -3 , Македонска Каменица -3, Охрид -2 , Дебар -2 , Крива Паланка – 2, Виница – 2, Демир Капија -2, Струга -1, Кичево -1 , Радовиш -1 , Македонски Брод – 1, Богданци – 1 , Дојран – 1 .

Починати се 10 лица, пет пациенти од Скопје (83,75,82,70 и 47г), по еден од Струмица (67г), Струга (55г), Прилеп (61г), Охрид (85г) и Гостивар (51г). Девет пациенти се починати во болнички услови, еден пациент е починат во Дом за стари лица во Скопје.

Направените 2024 теста се преку: ИЈЗ-339, ЦЈЗ Скопје-47, Авицена-195, Биотек-164, Жан Митрев (Филип Втори)-106, Систина-202, лабораторија Лаор–146, МАНУ-101, Судска медицина-8, ЦЈЗ Битола-42, Инфективна клиника-4, ГАК-0, Синлаб-25, Ремедика-14, лабораторија болница Козле-20, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест)-609, УК Пулмологија со алергологија–2, лаборатории од странство-0.

Досега во земјата се направени вкупно 452.019 тестирања на Ковид -19.

Вкупната бројка на ковид дијагностицирани во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 92193, бројката на оздравени пациенти е 80837, на починати е 2841, а бројот на активни случаи изнесува 8515. Според досега завршените епидемиолошки анализи во моментов дистрибуцијата по градови е следна:
• Скопје 40173, активни 4658
• Куманово 5180, активни 357
• Тетово 5076, активни 288
• Прилеп 4554, активни 173
• Гостивар 3614, активни 205
• Штип 3496, активни 124
• Битола 3220, активни 164
• Велес 3083, активни 260
• Охрид 2798, активни 399
• Кавадарци 2572, активни 319
• Струмица 2528, активни 266
• Струга 2202, активни 161
• Кочани 1721, активни 73
• Кичево 1715, активни 128
• Свети Николе 1078, активни 33
• Гевгелија 986, активни 96
• Неготино 962, активни 83
• Дебар 761, активни 91
• Ресен 761, активни 95
• Крива Паланка 723, активни 44
• Радовиш 703, активни 50
• Делчево 607, активни 166
• Берово 589, активни 39
• Пробиштип 507, активни 41
• Виница 489, активни 32
• Валандово 325, активни 11
• Демир Хисар 243, активни 6
• Македонски Брод 244, активни 11
• Богданци 224, активни 26
• Кратово 222, активни 20
• Крушево 205, активни 26
• Демир Капија 201, активни 34
• Македонска Каменица 190, активни 17
• Пехчево 183, активни 13
• Дојран 84, активни 6

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести