25.8 C
Skopje
Wednesday, September 28, 2022

Нови 30 дена притвор за Мухамед Зеќири

Најчитани вести

Денеска Кривичниот суд – Скопје на поранешниот генерален секретар на Владата, Мухамед Зеќири му изрече нови 30 дена притвор, по предлог на јавен обвинител од Основно јавно обвинителство за гонење на организиран криминал и корупција, (ОЈО-ГОКК), потврдија извори од Судот за МИА

На Зеќири, кого ОЈО-ГОКК го осомничен за злоупотреба на службената положба и овластувања, првата мерка притвор од 30 дена му беше изречена на 9 април. За ова одлука следеше жалба, но таа беше одбиена.

Обвинителството го товари Зеќири дека во периодот од април 2021 до јануари 2022 година во својство на генерален секретар на Владата, без да спроведе јавна набавка, склучил договори за консултантски услуги со фирма којшто договор бил во вкупна вредност од околу 941 985 евра што е за околу 147 000 евра повеќе од 795 000 евра, износ што бил договорен за консултантските услуги.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com