27.8 C
Skopje
Monday, August 8, 2022

Нови 293 случаи со Ковид-19 и 102 оздравени пациенти

Најчитани вести

Согласно податоците од Институтот за јавно здравје, во последните 24 часа направени се 1.254 тестови, а регистрирани се нови 293 случаи со Ковид-19 и 102 оздравени пациенти. Од вкупниот број позитивни случаи, регистрирани се 81 реинфекции. Во текот на изминатите 24 часа не е пријавено ниту едно починато лице, а не се регистрирани починати лица ниту во регистарот на умрени лица со дијагноза Ковид-19 од „Мој Термин“.

Од вкупниот број новозаболени, во Скопје се 157, Куманово и Битола – по 19, Охрид – 18, Тетово и Велес – по 15, Штип – 11, Прилеп – 8, Кавадарци – 7, Струмица – 6, Гостивар – 4, Кочани и Неготино – по 3, Радовиш – 2, Гевгелија, Ресен, Свети Николе, Делчево, Виница и Демир Капија – по 1.

Од 102 оздравени пациенти од Скопје се 69, Битола и Куманово – по 7, Кавадарци – 5 , Прилеп – 3, Велес, Тетово и Кичево – по 2, Гостивар, Свети Николе, Пробиштип, Струмица и Неготино – по 1.

Досега во земјата направени се вкупно 2.085.639 тестирања на Ковид-19. Вкупниот број Ковид-дијагностицирани лица од почетокот на епидемијата изнесува 314.794. Бројот на оздравени пациенти е 304.341, на починати 9.327, а на активни случаи изнесува 1.126.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com