1.8 C
Skopje
Monday, January 30, 2023

Нови 28 случаи на заразени со коронавирус, починаа 5 лица

Најчитани вести

Во последните 24 часа се направени 2.619 тестирања, а регистрирани се 28 нови случаи на Ковид-19 од: Скопје – 16, Куманово – 9, Тетово – 2, Прилеп – 1.

Регистрирани се 23 оздравени пациент од: Скопје – 15, Охрид и Струга – по 3, Куманово и Кочани – по 1.

Пријавени се вкупно 5 починати лица: 3 лица од Скопје (61г,75г и 79г) и по едно лице од Куманово (45г) и Струга (72). Од пријавените, сите лица се починати во болнички услови.

Направени се 2.619 тестови преку: ИЈЗ-189, ЦЈЗ Скопје-69, ЦЈЗ Битола-57, ЦЈЗ Прилеп-51, ЦЈЗ Тетово–27, ЦЈЗ Куманово–49, Клиника за инфективни болести и фебрилни состојби-0, Судска медицина-1, лабораторија болница Козле-4, УК Пулмологија со алергологија 12, ГОБ 8-ми Септември-9, Институт за микробиологија–43, МАНУ-72, Жан Митрев (Филип Втори)-115, Авицена-221, Биотек-314, Систина-131, лабораторија Лаор-300, Синлаб-35, Ремедика-41, Плодност–63, Генеа–18, Никоб лаб-222, ВФВ Медикал-39, ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) – вкупно 537.

Досега во земјата се направени вкупно 821.365 тестирања на Ковид-19.

Вкупната бројка на ковид-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 155.469, бројката на оздравени пациенти е 149.551, на починати е 5.467, а бројот на активни случаи изнесува 451.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:
Скопје 68592, Активни 212
Куманово 8857, Активни 47
Прилеп 8315, Активни 34
Тетово 7222, Активни 21
Битола 6299, Активни 15
Велес 5469, Активни 2
Гостивар 5180, Активни 15
Кавадарци 5153, Активни 2
Охрид 5008, Активни 16
Штип 4959, Активни 2
Струмица 4113, Активни 8
Струга 2981, Активни 4
Кочани 2789, Активни 5
Кичево 2570, Активни 22
Гевгелија 2195, Активни 4
Неготино 2184, Активни 4
Свети Николе 1523, Активни 2
Ресен 1234, Активни 1
Крива Паланка 1220, Активни 1
Радовиш 1161, Активни 8
Берово 1029, Активни 1
Делчево 972, Активни 4
Дебар 940, Активни 1
Виница 886, Активни 10
Пробиштип 789, Активни 0
Валандово 666, Активни 1
Богданци 494, Активни 0
Крушево 490, Активни 1
Демир Хисар 400, Активни 3
Демир Капија 396, Активни 0
Кратово 375, Активни 2
Македонски Брод 359, Активни 1
Пехчево 268, Активни 0
Македонска Каменица 249, Активни 2
Дојран 132, Активни 0

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести