14.8 C
Skopje
Thursday, October 6, 2022

Нови 183 случаи на Ковид-19, 845 оздравени и девет починати лица

Најчитани вести

Министерството за здравство информира согласно податоците од Институтот за јавно здравје дека во последните 24 часа од 1.362 направени тестови, регистрирани се 183 нови случаи на КОВИД-19, оздравени се 845 и починале девет лица.

Регистрираните 183 нови случаи на КОВИД-19 се во: Скопје 135, Кавадарци и Струмица по 7, Куманово 6, Гевгелија 5, Прилеп, Штип и Струга по 4, Гостивар 3, Охрид и Богданци по 2, Битола, Кочани, Неготино и Крива Паланка по 1.

Од вкупниот број на позитивни (183), регистрирани се 24 реинфекции.

Регистриран сe 845 оздравени пациенти од: Скопје 451, Битола 49, Велес 42, Кавадарци 36, Прилеп 34, Куманово 30, Тетово 27, Кичево 20, Охрид 19, Струмица и Гевгелија по 17, Неготино 14, Ресен 13, Радовиш 12, Струга, Гостивар и Кочани по 9, Крива Паланка 8, Штип 7, Валандово 4, Дебар 3, Делчево, Берово, Крушево, Демир Хисар, Македонски Брод и Демир Капија по 2 и Богданци, Свети Николе, Виница по 1.

Во текот на изминатите 24 часа, регистрирани се 6 починати лица: 3 починати лица од Скопје (60г, 69г и 89г) и по едно починато лице од Куманово (65г), Кочани (45г) и Тетово (78г). Од пријавените лица сите се починати во болнички услови.

Согласно Регистарот на умрени лица со дијагноза КОВИД-19 од Мој Термин, дополнително се пријавени 3 починати лица од: Скопје (3). Починатите лица се на возраст од 68г. до 93г. Лицата за починати се пријавени во период од 23.02. до 26.02.2022. Сите лица се починати во болнички услови.

Од вкупниот број на починати лица, кај 7 лица се регистрирани коморбидитети.

Направени се 1.362 тестови преку: ИЈЗ-48, ЦЈЗ Куманово-4, Институт за микробиологија–130, Жан Митрев (Филип Втори)-45, Авицена-48, Биотек-69, Систина-54, Никоб Лаб-173, ВФВ Медикал-33, Ели Медика-16, Рапид Лаб–8 и ЈЗУ и ПЗУ (рапид тест) вкупно 734.

Досега во земјата се направени вкупно 1.890.628 тестирања на КОВИД-19.Вкупната бројка на КОВИД-дијагностицирани лица во нашата земја од почетокот на епидемијата изнесува 297.262, бројот на оздравени пациенти е 284.756, на починати е 9.010 а бројот на активни случаи изнесува 3.496.

Според епидемиолошки анализи во моментов, дистрибуцијата по градови е следна:

Дистрибуција по градови Заболени (вкупно), Активни случаи (вкупно)
Скопје 138.381, Активни 1.895
Куманово 16.132, Активни 151
Битола 14.267, Активни 191
Прилеп 13.552, Активни 150
Тетово 13.361, Активни 94
Кавадарци 10.125, Активни 141
Велес 9.426, Активни 158
Гостивар 9.361, Активни 53
Охрид 8.514, Активни 85
Струмица 7.909, Активни 69
Штип 7.892, Активни 50
Кичево 5.409, Активни 74
Кочани 4.952, Активни 21
Струга 4.622, Активни 43
Гевгелија 4.227, Активни 60
Неготино 3.620, Активни 38
Свети Николе 2.600, Активни 17
Ресен 2.587, Активни 32
Радовиш 2.467, Активни 25
Крива Паланка 2.361, Активни 26
Делчево 1.895, Активни 13
Берово 1.710, Активни 5
Дебар 1.625, Активни 27
Валандово 1.465, Активни 9
Виница 1.362, Активни 1
Пробиштип 1.250, Активни 5
Богданци 1.001, Активни 19
Кратово 923, Активни 6
Крушево 891, Активни 8
Демир Хисар 823, Активни 9
Македонски Брод 696, Активни 7
Демир Капија 562, Активни 10
Македонска Каменица 520, Активни 2
Пехчево 454, Активни 2
Дојран 320, Активни 0.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com