29.8 C
Skopje
Saturday, May 21, 2022

Нови правила за влез во Хрватска од утре

Најчитани вести

Се воведуваат нови правила за влез во Хрватска.

Од утре без негативен ПЦР-тест во Хрватска ќе можат да влезат вакцинираните со две дози вакцина, вклучително и кинеската и руската, оние кои прележале коронавирус во последните шест месеци , а ќе биде признаен и брз антигенски тест признаен во ЕУ. Oваа информација е објавена денес во Загреб. Секој друг патник ќе мора да направи негативен ПЦР-тест, а ново е дека ќе биде признаен и еден од антигенските тестови признаени во ЕУ. Од утре повторно се забранети тренинзи во затворени простории, освен за врвни спортисти, како и работата на детските игротеки.

Деновиве во Хрватска има над 1.300 или над 1.400 нови заразени со коронавирусот на дневно ниво.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com