4.8 C
Skopje
Sunday, April 2, 2023

Нови дојави за бомби во училишта, ГТЦ, Ист Гејт, Сити Мол, Џевахир Сити, МРТ…

Најчитани вести

Најмалку два трговски центра се цел на денешните закани за бомби. Градскиот трговски центар се празни, а овој пат нема паника за разлика од претходните закани, кои стигаа по пат на имејл. Обезбедувањето ги предупредува граѓаните дека мора да го напуштат објектот, а тие мирно и без брзање го напуштаат трговскиот центар.

„Денеска, околу 13.20 часот, во СВР Скопје било пријавено дека на електронските адреси на 12 средни училишта, како и на МРТ, Транспортен центар, ГТЦ, ‘Џевахир сити’, ТЦ ‘Ист гејт’, ТЦ ‘Сити мол’, е упатена закана за поставена експлозивна направа. Веднаш по добиените пријави, од полициски службеници се преземени мерки за безбедно евакуирање на објектите и во тек се антитерористички проверки и се преземаат мерки за расчистување на случаите“, велат од МВР.

Слична ситуација има и во „Ист гејт“, каде што се празнеа дуќаните од страна на припадници на МВР и обезбедувањето.

Од МВР засега нема детали за пријавите. Од таму имаат испратено екипи на терен, кои преземаат антитерористички проверки. По нив, ќе известат за состојбата.

Закани за бомби имаше и вчера во 47 училишта.

Најнови вести