2.8 C
Skopje
Tuesday, December 7, 2021

Новиот Mercedes-AMG SL во последна фаза на тестирање (ФОТО)

Најчитани вести

Спортскиот дел на Mercedes-Benz- Mercedes-AMG, објави дека верзијата 2022 на Mercedes-AMG SL (Super Light) се наоѓа во последната фаза на тестирање, а предвидува и почеток на првите тестови на автомобилот на јавни патишта.

Од Mercedes-AMG коментираат, дека голем дел од развојот на новиот SL е направен со помош на компјутерски симулации и испитувања. И покрај тоа автомобилот нема како да биде реализиран успешно без соодветните тестови во реални патнички услови, а во тој дел и во екстремни услови.

Во моментов, од Mercedes-AMG не коментираат многу за деталите за новиот SL, но споделуваат дека тој ќе биде опремен со специјално конфигуриран и адаптиран за моделот 4MATIC+ систем за погон на четири тркала.

Посебно внимание е посветено исто така и на реновираниот мек покрив на преклопување, кој требало да се докаже како успешен концепт во исклучително сурови атмосферски услови во реонот на арктичкиот круг.

Еден од следните чекори во програмата за тестирање е новиот Mercedes-AMG SL, кој ќе биде претсавен официјално подоцна во текот на годината, а ќе бидет тестирани на легендарната писта во Нирбургринг.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com