3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

Новиот Ford Ranger, модел што е развиен со помош на клиентите (Видео)

Најчитани вести

Целосно новата генерација на моделот Ford Ranger преку онлајн промоција беше покажана, и тоа е модел за кој од брендот коментираат дека е развиен во соработка со клиенти ширум светот за да се реализира пикап на кој можат да сметаат – и за работа и за задоволство.
Потенциран како „најпаметен, најразновиден и најспособен Ranger досега“, пикапот од следната генерација се надоврзува на наследството на неговите претходници, а истовремено нуди удобност, технологија и подобрени способности.

За време на развојот на новиот Ranger спроведе повеќе од 5.000 интервјуа и состаноци со сопствениците на пикап возила, и компании за подобро да разбере како ги користат своите автомобили, што им се допаѓа и што не им се допаѓа кај нив, што сакаат да бидат. промени и што да додадат.

Со целосно редизајнирана надворешност и внатрешност, новиот Ford Ranger добива и опсег на мотори со високи перформанси, кој дебитира со нова трилитарска турбодизел V6 модификација.

Под хаубата ќе има три турбодизели, вклучително и нов 3.0-литарски V6, кој наводно се чувствува како да има „бескрајни“ нивоа на моќ и вртежен момент. Ford не даде бројки, но рече дека на V6 ќе му се придружи 2.0-литарски четирицилиндричен кој е достапен со еден или два турбополначи.

Варијантата со единечен турбо ќе биде достапна во две различни конфигурации, додека четирицилиндричниот твин-турбо е наведен како „пософистицирана“ опција која треба да им се допадне на клиентите кои бараат комбинација на перформанси и економичност на горивото.

Од бензинската страна, камионетот ќе се нуди со четирицилиндричен 2,3-литарски EcoBoost. Опциите на моторот и изборот на пренос ќе се разликуваат во зависност од пазарот, но Ranger ќе се нуди со три различни менувачи. Покрај шест-брзинскиот мануелен, ќе има и преносен шест-брзински автоматски и ажуриран десет-брзински автоматик.

Новиот Ranger, кој доаѓа со зголемување од 50 mm во меѓуоскиното растојание и ширина, располага со целосно нова предна решетка, LED дневни светла во форма на C, исто така LED задни светла, матрични LED фарови, нови решенија за обезбедување товари со различни големини, мултимедија и инфо-комуникациски систем SYNC ™ 4 во комбинација со екран од 10,1 или 12 инчи. Потоа можност за имплементација со два типа на систем за погон на четири тркала, нов селектор за избор на различни режими на работа, видео систем околу целото возило, интернет конекција FordPass Connect, далечинско надградба на системот и многу повеќе.

Кога новиот Ranger ќе се појави на пазарот, потрошувачите исто така ќе имаат можност дополнително да ја приспособат својата нова аквизиција преку портфолио од преку 150 дополнителни понуди, вклучувајќи специјализации за работа, урбана употреба и авантура.

Барања за купување на новата генерација на Ranger во Европа ќе почнат да се прифаќаат следната година, а првите испораки ќе бидат направени на почетокот на 2023 година.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com