1.8 C
Skopje
Sunday, January 29, 2023

Новиот Audi RS Q8: Богатство од привлечни автомобилски линии

Најчитани вести

Новиот Audi RS Q8 пристигнува на Саемот за автомобили во Лос Анџелес како најмоќниот теренец на марката и со себе носи богатство на привлечни вести.

Audi, RS Q8 е придвижуван од 4,0-литарски V8 турбополнач, кој пумпа 591 КС и развива 800 Nm вртежен момент. Ауди наведува дека брзината од 0-100 км на час се постигнува за само 3,8 секунди, додека спрингирањето на 200 км на час е можно за 13,7 секунди. РС Q8 може да забрза до 250 км на час со електронски ограничена максимална брзина, но доколку клиентите се одлучат за пакетот Динамички, таа брзина ќе се зголеми на 305 км на час.

Како и моторот што го користи најновиот Audi RS6 Avant, RS Q8 содржи погон базиран на главен електричен систем од 48 волти и затоа е малку хибриден. За време на забавување и сопирање, погонот може да поврати до 12 kW моќност и да ја чува во својата компактна батерија со литиум-јон. Ако возачот ја тргне ногата од брзината помеѓу брзини од 55 км на час и 160 км на час, автомобилот ќе одлучи дали да го исклучи моторот или да ја врати енергијата под сопирањето на моторот.

Енергијата се испраќа преку системот за погон на четири тркала Quattro кој е поврзан со осумстепен титроничен менувач што обично дистрибуира моќност од 40:60 на предните и задните оски.

Надворешниот дизајн е многу поагресивен од претходните. На пример, 22-инчни алуминиумски тркала со дизајн од 10 звуци доаѓаат со стандард и поголеми 23-инчни алуминиумски тркала се нудат по желба. Предниот дел, новиот има агресивен дизајн со зголемени влез на воздух и сјајни црни акценти, додека задниот дел има рационализирана и спортска линија. Клиентите можат да избираат од две различни конфигурации на LED предните светла, вклучувајќи ги и изборните затемнети LED предни светла на RS Matrix.

Новиот Audi RS Q8 пристигнува во светски дистрибуции во текот на првиот квартал на 2020 година, а цените во Германија почнуваат од 127.000 евра.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести