Home » Новиот закон во ФБиХ воведува неработна недела и е-трговија

Новиот закон во ФБиХ воведува неработна недела и е-трговија

by Журнал.мк

До крајот на годинава пред членовите на Владата на ФБиХ ќе се најде Предлог законот за внатрешна трговија, по што ќе биде доставен во собраниска процедура. Меѓу другото, предвидува и воведување неработна недела во продавниците на територијата на ФБиХ.

Според Амир Хасичевиќ иницијативата за воведување неработна недела е од синдикатот, од кои во Федерацијата Босна и Херцеговина има околу 99.000, а 72 проценти се жени.

Нивниот аргумент е дека неделата е ден за семејството и изјавија дека би било значајно тој ден да го поминат со членовите на семејството, вели Хасичевиќ.

Со оглед на тоа што многумина се интересираат како би се применувала неработната недела и дали би биле затворени сите дуќани, Хасичевиќ додава дека законското решение предвидува ослободувања.

Се предвидува ослободување за бензински пумпи, пекарници, дежурни аптеки, сувенирници во туристички места… Министерството за трговија веќе интензивно работи на изработка на овој закон , посочува Хасичевиќ.

Тој ни кажа и дека е одржана втора по ред средба со претставници на синдикатот на која се разговарало за досегашните активности.

Некои градови, како Мостар, Чапљина, Ливно, Сански Мост, Кисељак, Горажде веќе воведоа неработна недела. Во изминатите два и пол месеци беа организирани средби со претставници на големите трговски синџири во Федерацијата и работодавачите го поддржаа воведувањето на неработната недела.

Во новиот текст на Законот за внатрешна трговија, меѓу другото, се дефинираат заокружувањето на цените, електронскиот бизнис, односно е-трговија, самопослужување при полнење гориво на бензинските пумпи и ред други прашања кои се јасно прецизирани, а кои ќе им ја олесни работата на трговците, инспекцијата, но и ќе ги отстрани сомнежите кај потрошувачите.

You may also like

About Us

Журнал МК е независен информативен портал.

Адреса: 8 Ударна Бригада 20б, Скопје, МК
Телефон: + 389 2 3217 815
Email: info @ zurnal.mk

@2022 – All Right Reserved. Designed and Developed by Anet.com.mk

This website uses cookies to improve your experience. We'll assume you're ok with this, but you can opt-out if you wish. Accept Read More