17.8 C
Skopje
Sunday, July 25, 2021

Новинар ги открива мрачните тајни и алчноста на Марија Шарапова! Газела „преку мртви“!

Најчитани вести

Тенисерката беше толку проблематично дете, толку многу што отиде на ниво на дисфункција

Помина една година откако Марија Шарапова (33) реши да се збогува со тенисот. Руската тенисерка имаше богата кариера, во која ги освои сите четири Grand Slam турнири и помина вкупно 21 недела на врвот на ATP-листата. Покрај светската слава, таа се здоби и со репутација на тенисерка која ја следеа скандали, а аферата околу паѓањето на допинг тестот се памети и денес. Ова е животната приказна на една од најуспешните тенисерки во светот досега.

Нејзините родители, Јуриј и Јелена, живееја во вториот по големина белоруски град Гомел, кој беше тешко погоден по нуклеарната катастрофа во Чернобил. По оваа тешка криза, тие се преселиле во Сибир, непосредно пред раѓањето на Марија во 1987 година.

Според нејзината приказна, тие избегале поради нуклеарната катастрофа, но пријателите и роднините на нејзиниот татко велат дека во вените на Шарапов има само пари и дека се преселиле поради подобра заработка. Имено, тој сакаше да стане професионален велосипедист и скијач, но не успеа во тоа. После тоа, тој ја забележа исклучителната координација на движењата кај неговата ќерка и веднаш реши да ја запише на тенис. Таа имаше само три години, изјави новинарот Дејвид Џонс, кој веќе подолго време го следи животот и кариерата на славната тенисерка. Тој додава дека Шарапова била толку проблематично дете, толку многу што отишла на ниво на нефункционална.

Иако толку мала, таа мораше да се жртвува многу за својот талент, Јуриј во неа виде карта за богатство. Кога таа наполни 6 години, тој се пресели со неа во Флорида, каде беа најдобрите тренери за тенис, и така ја оддели од нејзината мајка две години, бидејќи немаа пари да се преселат сите тројца.

„Зошто Флорида? Може да има многу причини, но вистинската е дека татко ми е суеверен. Додека бевме во процес на аплицирање за виза, тој наиде на неколку статии за тениски академии во Флорида.Го виде тоа како знак што треба да се следи. “, рече еднаш Шарапова.

При раѓањето, Марија Шарапова го доби името Маша Јурјевна Шарапова. По пристигнувањето во САД, таа го смени своето име во Марија затоа што ѝ пречеа луѓето што го изговараа нејзиното име како да се викаше Марша.

Тие први години во Америка беше многу тешко и за Марија и за нејзиниот татко, бидејќи не знаеја јазик, ниту имаа многу пари. Мери беше многу несреќна и депресивна. Таа предизвикала љубомора кај другите девојки кога го освоила училишниот турнир, па богатите деца почнале да ја исмеваат поради нејзината финансиска состојба и фактот што нејзиниот татко работел во ресторан како мијач на садови.

Сепак, Јури гледаше само на еден начин – секој ден ѝ го „переше мозокот“ со една единствена приказна – успех, богатство и како сите овие понижувања ќе паднат во вода кога таа ќе достигне светска слава. Тој ја вежбаше сè додека нејзините раце не ѝ станаа целосно покриени во плускавци од тешкиот рекет и ѝ викаше кога таа не можеше да го направи она што тој го замислуваше “.

“Сепак, неговите методи резултираа со успех. Кога имаше само 9 години, Марија го освои женскиот турнир за деца под 16 години и богатството веќе се гледаше. Наскоро го освои Вимблдон, а Јуриј веднаш ја продаде нивната куќа во Флорида и купи вила и го замени скромниот автомобил со луксузна лимузина “, вели Дејвид.

По неколку победи, светските брендови започнаа да ѝ нудат соработка, а таа се најде на насловната страница на магазинот Vogue.

Нејзиниот татко ја презеде улогата на менаџер, а новинарот Дејвид тврди дека од него побарал 100.000 фунти за интервју со неговата ќерка. Тој додава дека станал незаситен и алчен, што е главната причина зошто тој и неговата сопруга на крајот се разведоа.

„Најлошо од сè е што има неверојатно влијание врз Марија – и покрај успехот што го имаше и богатството кое само растеше, таа се промени, а не на подобро“.

„Поради постојаниот притисок од нејзиниот татко, таа стана незгодна, повлечена, престана да сака луѓе, почна да одбива да им дава автограми на младите за кои таа беше пример и кои ја обожаваа.

Скандал што скоро чинеше сè

Во четвртфиналето на Australian Openво 2016 година, Шарапова загуби од Серена Вилијамс. После натпреварот, таа отиде на контрола на допинг и се покажа дека е позитивна на мелдон.

„Добив писмо од Меѓународната тениска федерација во кое ме информираат дека имам позитивен тест за допинг на Australian Open. Ја преземам целосната одговорност. Во последните десет години, според советот на лекарот, земав милфронат, за кој дознав дури откако го добив писмото дека е познат и како мелдониум. Сите тие десет години колку што го земав лекот, тој не беше на забранетата листа, јас го земав легално. Сепак, во јануари 2016 година стана забрането. Не знаев го земав по совет на доктор поради неколку здравствени проблеми што ги имав во 2006 година “, рече Шарапова на прес-конференција.

“Не дозволувајте тоа да ве измами. Секое движење, секој покајнички израз на лицето е резултат на цинична кореографија со цел да се задржат спонзорите, кои инвестираат 20 милиони фунти годишно во тоа”, рече тогаш новинарот Дејвид Џонс.

Шарапова се врати со настапи во 2017 година, но имаше добар проблем со повредите добар дел од сезоната, а во 2020 година реши да ја заврши кариерата.

Во нејзиниот љубовен живот цветаат рози

Откако ја раскина свршувачката со словенечкиот кошаркар со српско потекло Саша Вујачиќ и сериозната врска со бугарскиот тенисер Григор Димитров, убавата Маша влезе во врска со англискиот милионер Александар Гилкес.

И очигледно тој е тој кој ќе ја однесе пред олтарот.

„Ти благодарам што ме израдува и ми кажа„ да “.“

„Реков„ да “првиот ден кога те запознав. Тоа беше нашата мала тајна, нели?

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести