11.8 C
Skopje
Monday, September 26, 2022

Нова Honda Civic e:HEV за Европа

Најчитани вести

По американската верзија која веќе некое време е во продажба, Honda сега конечно ја покажа и европската верзија на новиот Civic, инаку во својата 11-та генерација).

Новиот европски Civic ќе биде достапен само како хибрид (моделот се нарекува Civic e: HEV), а комбинира 2.0-литарски бензински мотор со четири цилиндри, како и со два електромотори и со пакет на литиум-јонски батерии.

Комбинираната моќност е 135 kW / 184 КС и 315 Nm максимален вртежен момент, додека е погон на предните тркала.

Од фабриката наведуваат и дека емисијата на CO2 ќе биде помала од 110 грама на км.

На возачот му се достапни четири режими на возење: Eco, Normal, Sport и Individual, а меѓу другото има и 9,0-инчен екран на информативно – забавниот систем (со безжичен Apple CarPlay и Android Auto), 10,2-инчни дигитални инструменти, Bose звучен систем со 12 звучници, 11 воздушни перничиња и безбедносни системи Honda Sensing ADAS.

Треба да се напомене дека Civic e: HEV нуди внатрешност со повеќе простор во споредба со својот претходник, благодарение на подолгото растојание помеѓу оските за 35 mm.

Новиот Civic e: HEV ќе им биде достапен на европските купувачи од есен тековната 2022 година, додека пак нејзините цени ќе бидат објавени во наредниот период.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com