3.8 C
Skopje
Tuesday, November 30, 2021

Нова стратешка инвестиција за соларен парк до 300 мегавати вреден 270 милиони евра

Најчитани вести

На вчерашната седница Владата донесе Одлука за утврдување на статус на стратешки инвестиционен проект на Друштво за производство на електрична енергија „ОСТРО СОЛАР” – Скопје.

Станува збор за инвестиција за изградба на „Соларен парк Стипион” вредна 270 милиони евра, кој преку оваа компанија ќе го реализира „Акуо Енерџи Сас Париз” (Akuo Energy Sas Paris) од Франција, со капацитет за производство на електрична енергија од 350 до 400 мегават часови.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com