21.8 C
Skopje
Saturday, October 1, 2022

Нова рекордна цена на гасот во Европа

Најчитани вести

Цените на фјучерсите на гасот во Европа достигнаа нов рекорд на сите времиња, надминувајќи 2.600 долари.

Фјучерсите за гас во Европа го обновија својот историски максимум, надминувајќи ја границата од 2.600 долари за илјада кубни метри, објави лондонската берза ICE.

Цената на априлските фјучерси на индексот на најликвидниот TTF хаб на отворањето на тргувањето изнесуваше 2.366,8 долари за илјада кубни метри, а за неколку минути надмина 2.500 долари.

Досега максималната цена беше 2.603,5 долари, што е за 20 отсто повеќе од пресметаната цена во петокот од 2.170,2 долари за илјада кубни метри, пренесе РИА Новости.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com