4.8 C
Skopje
Thursday, October 28, 2021

Нова препорака за трета доза, може да ја примат и лица под 60 години

Најчитани вести

Министерот за здравство Венко Филипче на денешната прес-конференција сподели дека се препорачува трета доза на вакцина против ковид-19 без оглед на возраста.

– Препораката од Комитетот за имунизација е освен лицата над 60 години трета доза вакцина да добијат и било кои други граѓани без оглед на возраста. Ова е препорака која ја следат сите други европски држави и САД – рече министерот.

Тој информираше дека вакцини има сосем доволно, 260.000 дози на „Фајзер“, 45.000 дози „Синовак“, 100.000 дози од „АстраЗенека“. Од петокот повеќе не функционира А1 Арена Борис Трајковски, така што сега функционираат седум вакцинални пункта низ државата.

Повеќе вести

- Advertisement -spot_img

Најнови вести

WP2Social Auto Publish Powered By : XYZScripts.com